Mladíci se u soudu přou, kdo vylákal 16letého na smrt
13. srpna 2007  15:01
Před Krajským soudem v Ústí nad Labem stanula dvojice mladíků kvůli vraždě spolužáka. Šestnáctiletého Tomáš podle obžaloby zabili, aby získali klíče od bytu jeho rodičů. Ten už ale nevykradli. Nyní před porotou svalují vinu za smrt kamaráda.

Neobyčejně surový vražedný plán údajně přichystali dva osmnáctiletí mladíci Ondřej Roth a Ladislav Štrob z Klášterce nad Ohří. Roth vylákal svého šestnáctiletého kamaráda Tomáše Potomského do místního parku, kde ho Štrob pobodal.

Zraněný chlapec si ještě z posledních sil zavolal záchranku, po několika hodinách ale v nemocnici zemřel. Zločin se v kláštereckém parku odehrál 28. března dopoledne. Oběma obžalovaným hrozí dvanáct až patnáct let za mřížemi.

"Po vzájemné dohodě vylákali poškozeného na břeh řeky v parku. Štrob ho po výzvě Rotha bodl do hrudníku a dvakrát do beder, přičemž přeťal hlavní cévu. Pak mu vzali mobil a klíče. Oběť zemřela druhý den čtyřicet minut po půlnoci v nemocnici," popsala státní zástupkyně v obžalobě.

Oba útočníci nepopírají, že k činu došlo. Štrob dokonce přiznává, že bodl, podrobnosti a motiv však vykládají každý jinak a jeden hází vinu na druhého.

Vrah je on!
"Štrob je bestiální vrah, ale to mu nestačí. Všechno si na mě vymyslel," prohlásil Roth, jehož zabití kamaráda prý překvapilo. Jeho komplic zase tvrdí, že všechno naplánoval druhý obžalovaný.

"Roth chtěl peníze, aby zaplatil dluhy, a taky na nákup pervitinu, který chtěl výhodně prodat. Věděl, že Tomáš má doma peníze. Přemýšlel, jak je vzít, a vymyslel, že mu vezme klíče od bytu a udělá kopii. Uvažoval, jak Tomáše zabijeme, navrhl, že ho uškrtíme lasem. Nakonec mi řekl, abych ho bodl do krku, že je to jistější, aby neutekl," uvedl Štrob.

"Pohrozil mi, že pokud mu nepomůžu, že mi ublíží. Bál jsem se ho, protože vím, že měl pistoli," doplnil.

Roth měl Tomáše vylákat ven při chatování na internetu, sehnat dva nože a dát je Štrobovi do batohu. Před soudem ale tvrdil, že svou pozdější oběť potkali náhodou.

"Štroba napadlo, abychom si všichni zašli do parku zakouřit marihuanu. Zatímco já jsem balil jointa, oni se šli do křoví vymočit. Nejednou jsem uslyšel výkřik a viděl Tomáše, jak odstoupil z křoví z bodnutím v zádech," uvedl Roth.

Svého komplice popsal jako alkoholika a gamblera, jenž potřeboval peníze, které utrácel v kasinech a hernách. Útoku se prý účastnil proto, že se Štroba bál, neboť jde o "duševně nemocného člověka".

Poté pobodaného chlapce odvedl k jezu, kde je podle jeho slov lepší přístup pro záchranku. Oběti prohledal kapsy, vzal klíče a mobil. U břehu se zeptal rybáře, jak zavolat pomoc. Z mobilu zraněného pak měl zavolat sanitku.

Záchranku volal pobodaný
Podle záznamu dispečinku záchranné služby, který soudce pustil, to ale bylo jinak. Pomoc si zavolala sama oběť.

Roth také tvrdil, že se snažil zraněnému pomoci. Naopak Štrob prohlásil, že právě on přikládal na krvácející rány své oblečení.

"Roth odešel pár metrů, protože měl bílou mikinu, tak aby se neušpinil," řekl. Na to Roth reagoval otázkou: "Když ho chtěl zachránit, proč se mi chlubil, že mu dal pojišťováka do ledvin?"

Oba obžalovaní nejprve lékařům i policistům v parku tvrdili, že zraněného kamaráda našli. Po cestě na policejní služebnu se ale přiznali.

U soudu zazněla poslední slova zabitého
Soudní líčení provázely od začátku zjitřené emoce rodičů a sestry zavražděného chlapce. "Chcípni svině, hajzlové," pronesla matka oběti, když vedla eskorta Štroba a Rotha z vazební věznice do soudní síně. Načež skryla obličej na rameni svého manžela a plakala.

Do pláče se dala i sestra, když soudce nechal přehrát záznam rozhovoru mezi pobodaným klukem, jenž těžce dýchal, a dispečinkem záchranky. "Slyšela jsem poslední slova svého bratra," vysvětlovala v přestávce mezi líčením a na její tváři se opět objevily slzy.

 

 

21.10.2007 15:00:14
Petra.

Líbí se Vám tyto stránky

ANO (1 | 100%)
NE (0 | 0%)

Znáte INGRESS

ANO (2 | 100%)
NE (0 | 0%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one